Ելույթներ ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ
Մարտի 19-ին խորհրդարանում գումարված արտահերթ նիստում քննարկվեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որի վերաբերյալ ելույթներ ունեցան պատգամավորները:
Տարոն Սիմոնյան. Հիմա մենք այնպիսի խնդիրների առաջ ենք, որոնց անտեսումը հղի է ընդհուպ վտանգներով, իսկ մենք զբաղվում ենք ձեռքի հետ բերված նախագծերով: Այսօր այլ խնդիր պետք է լուծենք: Դատական անկախության անվան տակ չպետք է դատավորների կախվածությունն ավելացնենք: Դատավորները պետք է անկախ լինեն մեկը մյուսից եւ Բարձրագույն դատական խորհրդից եւ՛ս պետք է անկախ լինեն:
Էդմոն Մարուքյան. Այս նախագծով դատական համակարգը հերթական անգամ ավելի է վատթարանում: Չեմ պատկերացնում՝ ինչպես կարելի է փաստաբանի իրավունքները սահմանափակող նախագծին կողմ լինել: Մի կողմից դատավորն է սահմանափակվում, մյուս կողմից՝ ԲԴԽ-ին են տրվում լիազորություններ, որ այդ գործով զբաղվի: Կարծում եմ, որ լավ կլինի նախագիծը հետ կանչվի, որովհետեւ դրանով խնդիրներ է առաջանալու:
Նիկոլայ Բաղդասարյան. Այսօր մենք ունենք այնպիսի իրավիճակ, որ դատավորների կայացրած որոշումները հավասարվում են աբսուրդի ժանրի: Ուզում եմ արձանագրել, որ այս նախագիծն ունի թերություններ ու որոշակիության խնդիր, բայց պետք է նաեւ շնորհակալություն հայտնել հեղինակներին, որովհետեւ օրինագծում կան որոշ դրույթներ, որոնք իրականում անհրաժեշտ են եւ կիրառելի:
Կարեն Սիմոնյան. Ինձ շարունակում է զարմացնել այն համառությունը, որով դուք շարունակում եք ականներ դնել օրենսդրության ներսում, որոնք հետագայում պայթելու են՝ առաջացնելով բազմաթիվ խնդիրներ: Օրենսդրական փաթեթն ունի բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք անհրաժեշտ են առանձին քննարկել եւ ոչ այսպիսի սեղմ ժամկետներում:
Անի Սամսոնյան. «Իմ քայլը» խմբակցությունն արդեն երեք տարի է բոլոր օրինական, հակաօրինական միջոցներով ընկել է դատարանների հետեւից: Ամեն անգամ, երբ դուք ինչ-որ քայլ եք անում դատարանների դեմ, այդ քայլն ավելի է մեզ հեռացնում անկախ դատական կայացած համակարգ ունենալու հնարավորությունից:
Նազելի Բաղդասարյան . Առաջարկվող կարգավորումներով փաստացի նախատեսում ենք, որ ԲԴԽ-ն կարողանա կարգապահական վարույթ հարուցել: Արդյո՞ք կարելի է վարույթ հարուցող մարմնին եւ վերջում որոշում կայացնող մարմնին նույնական դիտել եւ այս ամենը կենտրոնացնել մեկ մարմնի ձեռքում: Կարծում եմ՝ խնդրահարույց է:
Արման Բաբաջանյան. Իմ համոզմամբ՝ նախագիծն ինչ-որ առումով նաեւ վեթթինգի տարրեր է պարունակում: Ես միշտ կողմնակից եմ լինելու դատական համակարգն առողջացնելուն ուղղված ցանկացած ողջամիտ առաջարկներին: Իհարկե, ամբողջական բեռը թողնել ԲԴԽ-ի վրա եւս խնդիր է, բայց, այնուամենայնիվ, նախագիծը քայլ առաջ է:
Վլադիմիր Վարդանյան . Այո, դատարանները պետք է լինեն անկախ: Սա աքսիոմա է, եւ վիճարկելի չէ: Դատարանները պետք է լինեն անկախ գործադիր, օրենսդիր եւ այլ մարմիններից, դրսի ցանկացած ճնշումներից, բայց ո՛չ օրենքից: Դատավորը այս երկրում պետք է լինի ամենահարգված մարդը եւ դատավորի նկատմամբ մենք ակնածանք պետք է ունենանք մշտապես, որովհետեւ նա իրականացնում է հանուն Հայաստանի Հանրապետության արդարադատություն:
Հերիքնազ Տիգրանյան. Կարծում եմ, որ նախագծի որոշ դրույթներ ունեն վերանայման կարիք, որոնց լրամշակման պարագայում բոլորս կհանգենք այն համոզմանը, որ երբեմն պետք է ԲԴԽ-ն ունենա այնպիսի վերահսկողական մեխանիզմ, որով կարողանա ողջամիտ ժամկետում ապահովել արդար դատարանի առաջ կանգնած անձի գործի քննության իրավունքը:

Выступления по законодательному пакету поправок в Судебный кодекс РА
19 марта на внеочередном заседании парламента обсужден предложенный группой депутатов фракции «Мой шаг» законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА,   по которому выступил ряд депутатов.
Тарон Симонян: Сейчас мы сталкиваемся с проблемами, игнорирование которых чревато опасностями, а мы имеем дело со сделанными наспех проектами. Сегодня нам предстоит решать другую проблему. Мы не должны увеличивать зависимость судей во имя независимости судей. Судьи должны быть независимыми друг от друга и от Высшего судебного совета (ВСС).
Эдмон Марукян: Этим законопроектом судебная система в очередной раз ухудшается. Не понимаю, как можно поддерживать законопроект, ограничивающий права адвоката. С одной стороны, судья ограничен, с другой – ВСС наделен полномочиями рассматривать дело. Думаю, было бы хорошо отозвать проект, потому что это вызовет проблемы.
Николай Багдасарян: Сегодня сложилась ситуация, когда решения судей приравниваются к жанру абсурда. Хочу констатировать, что в этом законопроекте есть недостатки и проблемы, но мы также должны поблагодарить авторов за те положения законопроекта, которые действительно необходимы и применимы.
Карен Симонян: Меня по-прежнему удивляет, с каким упорством вы продолжаете устанавливать в законодательство мины, которые впоследствии взорвутся, вызвав множество проблем. В законодательном пакете есть вопросы, которые нужно обсудить отдельно и не в столь краткий срок.
Ани Самсонян: Фракция «Мой шаг» уже три года преследует суды всеми законными и незаконными способами. Каждый раз, когда вы делаете какой-то шаг против судов, этот шаг еще больше отдаляет нас от возможности иметь состоявшуюся независимую судебную систему.
Назели Багдасарян: Предлагаемыми упорядочениями мы фактически предполагаем, что ВСС сможет возбуждать дисциплинарное производство. Можно ли одинаково рассматривать орган, возбуждающий производство, и орган, принимающий решения, и все это сосредоточить в руках одного органа? Думаю, это проблематично.
Арман Бабаджанян: Убежден,  в проекте есть также элементы веттинга. Я всегда буду за любые разумные предложения по оздоровлению судебной системы. Конечно, переложить всю ношу на ВСС – тоже   проблема, но, тем не менее, проект – это шаг вперед.
Владимир Варданян : Да, суды должны быть независимыми. Это аксиома, и ее нельзя оспаривать. Суды должны быть независимыми от исполнительной, законодательной и других органов, от любого внешнего давления, но не от закона. Судья в этой стране должен быть самым уважаемым человеком, и мы всегда должны уважать судью, потому что он отправляет правосудие во имя Республики Армения.
Эрикназ Тигранян : Думаю, некоторые положения законопроекта нуждаются в пересмотре, и в случае их доработки мы все придем к выводу, что иногда ВСС должен иметь контрольный механизм, способный в разумные сроки обеспечить право на справедливое судебное разбирательство дела.