Ելույթներ ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ
Մարտի 19-ին խորհրդարանում գումարված արտահերթ նիստում քննարկվեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որի վերաբերյալ ելույթներ ունեցան պատգամավորները:
Տարոն Սիմոնյան. Հիմա մենք այնպիսի խնդիրների առաջ ենք, որոնց անտեսումը հղի է ընդհուպ վտանգներով, իսկ մենք զբաղվում ենք ձեռքի հետ բերված նախագծերով: Այսօր այլ խնդիր պետք է լուծենք: Դատական անկախության անվան տակ չպետք է դատավորների կախվածությունն ավելացնենք: Դատավորները պետք է անկախ լինեն մեկը մյուսից եւ Բարձրագույն դատական խորհրդից եւ՛ս պետք է անկախ լինեն:
Էդմոն Մարուքյան. Այս նախագծով դատական համակարգը հերթական անգամ ավելի է վատթարանում: Չեմ պատկերացնում՝ ինչպես կարելի է փաստաբանի իրավունքները սահմանափակող նախագծին կողմ լինել: Մի կողմից դատավորն է սահմանափակվում, մյուս կողմից՝ ԲԴԽ-ին են տրվում լիազորություններ, որ այդ գործով զբաղվի: Կարծում եմ, որ լավ կլինի նախագիծը հետ կանչվի, որովհետեւ դրանով խնդիրներ է առաջանալու:
Նիկոլայ Բաղդասարյան. Այսօր մենք ունենք այնպիսի իրավիճակ, որ դատավորների կայացրած որոշումները հավասարվում են աբսուրդի ժանրի: Ուզում եմ արձանագրել, որ այս նախագիծն ունի թերություններ ու որոշակիության խնդիր, բայց պետք է նաեւ շնորհակալություն հայտնել հեղինակներին, որովհետեւ օրինագծում կան որոշ դրույթներ, որոնք իրականում անհրաժեշտ են եւ կիրառելի:
Կարեն Սիմոնյան. Ինձ շարունակում է զարմացնել այն համառությունը, որով դուք շարունակում եք ականներ դնել օրենսդրության ներսում, որոնք հետագայում պայթելու են՝ առաջացնելով բազմաթիվ խնդիրներ: Օրենսդրական փաթեթն ունի բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք անհրաժեշտ են առանձին քննարկել եւ ոչ այսպիսի սեղմ ժամկետներում:
Անի Սամսոնյան. «Իմ քայլը» խմբակցությունն արդեն երեք տարի է բոլոր օրինական, հակաօրինական միջոցներով ընկել է դատարանների հետեւից: Ամեն անգամ, երբ դուք ինչ-որ քայլ եք անում դատարանների դեմ, այդ քայլն ավելի է մեզ հեռացնում անկախ դատական կայացած համակարգ ունենալու հնարավորությունից:
Նազելի Բաղդասարյան . Առաջարկվող կարգավորումներով փաստացի նախատեսում ենք, որ ԲԴԽ-ն կարողանա կարգապահական վարույթ հարուցել: Արդյո՞ք կարելի է վարույթ հարուցող մարմնին եւ վերջում որոշում կայացնող մարմնին նույնական դիտել եւ այս ամենը կենտրոնացնել մեկ մարմնի ձեռքում: Կարծում եմ՝ խնդրահարույց է:
Արման Բաբաջանյան. Իմ համոզմամբ՝ նախագիծն ինչ-որ առումով նաեւ վեթթինգի տարրեր է պարունակում: Ես միշտ կողմնակից եմ լինելու դատական համակարգն առողջացնելուն ուղղված ցանկացած ողջամիտ առաջարկներին: Իհարկե, ամբողջական բեռը թողնել ԲԴԽ-ի վրա եւս խնդիր է, բայց, այնուամենայնիվ, նախագիծը քայլ առաջ է:
Վլադիմիր Վարդանյան . Այո, դատարանները պետք է լինեն անկախ: Սա աքսիոմա է, եւ վիճարկելի չէ: Դատարանները պետք է լինեն անկախ գործադիր, օրենսդիր եւ այլ մարմիններից, դրսի ցանկացած ճնշումներից, բայց ո՛չ օրենքից: Դատավորը այս երկրում պետք է լինի ամենահարգված մարդը եւ դատավորի նկատմամբ մենք ակնածանք պետք է ունենանք մշտապես, որովհետեւ նա իրականացնում է հանուն Հայաստանի Հանրապետության արդարադատություն:
Հերիքնազ Տիգրանյան. Կարծում եմ, որ նախագծի որոշ դրույթներ ունեն վերանայման կարիք, որոնց լրամշակման պարագայում բոլորս կհանգենք այն համոզմանը, որ երբեմն պետք է ԲԴԽ-ն ունենա այնպիսի վերահսկողական մեխանիզմ, որով կարողանա ողջամիտ ժամկետում ապահովել արդար դատարանի առաջ կանգնած անձի գործի քննության իրավունքը:

Speeches on Legislative Package on Making Amendments and Addenda to Constitutional Law RA Judicial Code
At March 19 extraordinary sitting convened in parliament the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law the RA Judicial Code authored by a group of deputies of the NA My Step Faction on which the deputies delivered speeches.
Taron Simonyan: Now, we are standing before the problems, its ignoring is fraught with dangers, and we are engaged with the draft laws brought forth. Today, we shall solve other problem. We shall not increase the judges’ dependence under the name of the judicial independence. The judges shall be independent from each other and be also independent from the Supreme Judicial Council (SJC).
Edmon Marukyan: The judicial system gets deteriorated once again with this draft law. I don’t imagine how we can be for the draft law restricting the lawyer’s rights. On one hand, the judge is restricted, on the other hand powers are given to the SJC to be engaged with that case. I think it will be fine if the draft law is called back, because problems will occur with this.
Nikolay Baghdasaryan: Today we have this kind of situation, that the decisions made by the judges are equal to the absurd genre. I want to record that this draft law has disadvantages and problem of certainty, but we should thank the authors too, because there are some provisions in the bill which are really necessary and applicable.
Karen Simonyan: That persistence continues to amaze me putting mines in the legislation, which will be exploded in the future causing a lot of problems. The legislative package has numerous problems which are necessary to separately discuss and not on such short terms.
Ani Samsonyan: It is already three years that My Step Faction has gone after the courts by all legal and illegal means. Every time when you take a step against the courts, that step sets apart us further from the opportunity of having an independent judiciary stable system.
Nazeli Baghdasaryan: We design, with proposing regulations that the SJC will be able to institute disciplinary proceedings. Is it possible to look at the body instituting the proceedings and the body making a final decision in the same way and to concentrate all this in the hands of one body? I think it is disputable.
Arman Babajanyan: I am sure that the bill includes, in a way, some vetting elements. I will always be for any sensible proposals directed to the healing of the judicial system. Of course, it is also a problem to leave the whole burden on the SJC, but, nevertheless, the bill is one step ahead.
Vladimir Vardanyan: Yes, the courts must be independent. This is an axiom, and it is not disputable. The courts must be independent from the executive, legislative and other bodies, any outside pressure, but not from the law. In this country, the judge must be the most respected man, and we must always have affection towards the judge, because he implements for the sake of the RA Justice.
Heriknaz Tigranyan: I think that some provisions of the draft law need to be reviewed by the revision of which we all will come to the conclusion that sometimes the SJC must have such a control mechanism by the help of which it can ensure the right of the case of the person standing before the fair court.
Taguhi Tovmasyan: Artsakh is the warrant of Armenia.
Gor Gevorgyan: It is necessary to move from the parliamentary government model to the presidential government.